Czym się różnią poszczególne rodzaje skór?

Obuwie stanowi niemal 60 procent przemysłu galanterii skórzanej.

Skóra jest oddychająca, trwała i mocna, dlatego pomimo popularności butów sportowych wykonanych z materiałów syntetycznych, nadal jest popularnym wyborem na obuwie. Większość butów jest wykonana ze skóry bydlęcej, a rodzaj użytej skóry znajdzie odzwierciedlenie w cenie. Nubuk i zamsz, czyli szczotkowana warstwa z dolnej części skóry, również są popularnym wyborem ze względu na swoją miękkość i niezwykły komfort użytkowania.

Czym się różnią poszczególne rodzaje skór?

Sklep kaletniczy z produktami do samodzielnej produkcji wyrobów skórzanych

Skóra licowa to wierzchnia warstwa skóry. Jest poddawana działaniu barwników anilinowych, które są rozpuszczalne i nie maskują naturalnej powierzchni skóry. Czasami stosuje się barwnik semi-anilinowy, który nada skórze cienką warstwę ochronną i zapobiegnie plamom. Pionowe włókna tej części skóry sprawiają, że jest to najmocniejsza i najtrwalsza część skóry, nie pęka, nie łuszczy się, nie rozdziera ani nie przebija, jest również odporna na wilgoć. Jest to najlepsza skóra, jaką można kupić, dlatego jest to główny rodzaj skóry używany przez producentów do większości luksusowych produktów skórzanych.

Dwoina to druga warstwa skóry. Powierzchnia skóry została usunięta poprzez szlifowanie i polerowanie w celu usunięcia niedoskonałości. Daje to skórze bardziej jednolity wygląd, ale oznacza to również, że skóra jest znacznie mniej trwała niż skóra licowa i będzie się szybciej niszczyć. Dwoina jest skórą najczęściej używaną do produkcji towarów wysokiej jakości, ponieważ jest cieńsza, bardziej giętka i tańsza niż skóra licowa. Wariantem jest skóra korygowana, która przeszła szeroko zakrojony proces szlifowania, polerowania, tłoczenia i barwienia w celu uzyskania jednolitego wyglądu, i w którym wszystkie naturalne ślady na powierzchni skóry zostały usunięte.

Sklep kaletniczy posiada w ofercie nie tylko skórę i wyroby skórzane, ale również narzędzia i preparaty, które pomogą samodzielnie wykonać i zadbać o produkty ze skóry. Obecnie wielu projektantów używa również skóry do produkcji mebli. Żaden inny materiał nie ma tak wszechstronnego zastosowania jak skóra, nie może się równać z jej trwałością, jakością oraz naturalnym odczuciem.