Jak walczyć z problemami skórnymi?

Problemy skórne zależą od wielu czynników, na które mniej czy też bardziej jesteśmy w stanie wpłynąć – geny, codzienny tryb życia czy też najzwyklejsza ochrona skóry.

Dużo zależy na pewno od higieny osobistej i od preparatów, jakie stosujemy. Każdy z nas niemniej jednak z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To oczywiście doktor, który będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To on oczywiście będzie zalecać profesjonalne leczenie, jednak pamiętajmy też, że z dermatologią są związane inne dyscypliny lecznicze. W ich kontekście również jesteśmy w stanie zdobyć radę. To będzie m.in.:
• wenerologia
• kosmetologia

Naturalnie do dermatologa zgłaszamy się, gdy potrzebujemy pomocy nie tylko w związku z kiepskim działaniem cery. Kontakt ze specjalistą będzie również wskazany, jeżeli mamy trudności z włosami albo paznokciami. Podczas wizyty u takiego lekarza przebadana będzie skóra, jakkolwiek także ma on za zadanie wskazać prawdopodobne przyczyny na przykład dobrego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dolegliwości wewnętrzne. W wielu przypadkach cera choruje z uwagi na zmiany hormonalne czy też alergie. Powodem jednak mogą być także zmiany rakowate.

Rodzaje dermatologii

Po prawdzie dermatologia jest dziedziną medyczną, jaką można podzielić na dwie bazowe specjalizacje. Mówimy, w związku z tym o:
• dermatologii klinicznej,
• dermatologii doświadczalnej.

Jeżeli gra toczy się o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a także leczeniem różnorodnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia doświadczalna skupia się na opisie konstrukcji cery i na funkcjach, które będzie ona pełnić.

Jak walczyć z problemami skórnymi?

Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeśli już masz potrzebę udać się do takiego specjalisty, to w pierwszej kolejności dermatolog będzie badać ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeżeli jednakże W czasie takiego badania nie może właściwie zdiagnozować kłopotu, to w owym czasie pomaga sobie dermatoskopem. To specjalistyczny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę powiększającą pole widzenia. Funkcjonuje jak lupa. To właśnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być bardziej detalicznie obejrzany. Tę metodę użytkuje się zwłaszcza w przypadku znamion barwnikowych.

Dokładne metody badań dermatologicznych

W sytuacji, gdy w trakcie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby przyczyną mogą być bakterie, to w tej sytuacji ma prawo zlecić wymaz ze skóry. Co więcej, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być również badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie jesteśmy w stanie też być skierowani na pobranie w krwi. W owym czasie zlecone może być też oznaczenie poziomu hormonów. Wielokrotnie w wypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei wtedy, gdy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to doktor ma prawo nas skierować na badania alergiczne albo od razu do alergologa. Kłopoty skórne mogą być, w związku z tym przeróżne. Przede wszystkim niemniej jednak nie możemy ignorować brodawek lub ewentualnie narośli. Dermatolog powinien je obejrzeć, żeby wykluczyć zmiany nowotworowe.