Pediatra – jak wybrac najlepszego?

Kiedy analizujemy problemy zdrowotne maluchów i pomoc specjalistyczną, to czasem deprecjonujemy rolę, jaką ma tu do odegrania pediatra.

A to przecież taki doktor będzie na pierwszej linii frontu, jeśli wolno tak się wyrazić. Bez niego nie można skierować dziecka do specjalisty. Misją pediatry jest właśnie wczesne zdiagnozowanie większych lub mniejszych kłopotów rekonwalescencyjnych, co może odegrać koronną rolę w wyzdrowieniu, a nawet uratowaniu życia potomka.

Naturalnie nieraz to pediatra będzie w stanie wyleczyć poważniejsze dolegliwości takie jak:

• zapalenie oskrzeli,
• zapalenie płuc,
• zapalenie zatok przynosowych.

Powszechnie zresztą nawet w środowisku lekarskim pediatrzy to będą eksperci, którzy muszą posiadać nadzwyczaj ogromny zasób wiedzy. O ile jakkolwiek to zawodowcy koncentrują się na pewnym wycinku medycyny, to pediatrzy korzystają cały czas z ogólnej wiedzy medycznej.

Lekarz pediatra niesie pomoc medyczną dla dziecka

Oczywiście pediatra będzie leczyć nie tylko istotne choroby sezonowe takie jak grypa albo przeziębienia, czy także może niestrawności. Poza tym nie zawsze pamiętamy o tym, iż doktor takiego pierwszego kontaktu z dziećmi może także nieść pomoc w wypadku problemów:
• Psychologicznych,
• Psychospołecznych.

Wielokrotnie, nim skierujemy swoje kroki do gabinetu psychologicznego lub do psychiatry, to należałoby uprzednio naturalnie porozmawiać z pediatrą. To jakkolwiek lekarz, który wie nieomalże wszystko na temat potomka, ponieważ opiekuje się nim przeważnie od momentu urodzenia.

Pediatra - jak wybrac najlepszego?

Kiedy tak właściwie powinniśmy iść z dzieckiem do gabinetu pediatry?

Naturalnie jest cała masa niedogodności, które można pomylić po prostu ze złym humorem dziecka. Należałoby niemniej jednak pamiętać o sytuacjach, kiedy bez żadnych zahamowań musimy się zameldować do gabinetu leczniczego. W szczególe należy tak postąpić, kiedy dłużej będzie się utrzymywać na przykład katar czy też kaszel. Zaalarmować ma prawo nas też podwyższona temperatura lub bez ustanku powracające biegunki, czy również zaparcia. Poza tym rodziców bądź też opiekunów zaniepokoić musi także nadmierna potliwość dziecka albo brak apetytu. Kłopotem ma prawo się okazać też problem ze snem czy też jakieś defekty rozwojowe.

Pierwsza wizyta u pediatry

Jeżeli chodzi o pierwszą wizytę z maluchem u pediatry, to należy się na nią umówić między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. W owym czasie lekarz musi zbadać całkowity stan zdrowia, niemniej jednak nie tylko. Dziecko będzie zmierzone, zważone oraz zaplanowane będą wszelkie najistotniejsze szczepienia. Poza tym wybitnie ważne będzie ustalenie kolejnych wizyt kontrolnych. Lekarz ma wprost obowiązek regularnie sprawdzać, czy dziecko dobrze będzie się rozwijać zarówno w dziedzinie umysłowej jak też fizycznej. Jednym z głównych badań jest wizualna ocena ciemiączka, a także skóry oraz mięśni dziecka. Poza tym pediatra sprawdza, czy występują jakieś wady rozwojowe oraz, czy nie wypada skierować dziecka od razu do specjalisty. Do takiej wizyty należy poprawnie przygotować dziecko, żeby miało ono jak najmniej stresu.