Butelki plastikowe a zdrowie. Czy woda z butelki plastikowej może być szkodliwa?

Czy picie wody z butelki plastikowej jest zdrowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Wyniki licznych badań wskazują, że mogą znaleźć się w nich mikrocząsteczki plastiku.

Woda to podstawowy składnik ludzkiego organizmu. Jej zawartość w ciele człowieka stanowi ok. 60 procent. Znajduje się w każdej tkance i komórce naszego organizmu. Dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy niezbędne do życia. Woda odpowiada za wiele procesów metabolicznych. Poprawia trawienie – przełykanie, dalszy transport pokarmów w przewodzie pokarmowym zależy od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym i żółci.

Woda pozwala także oczyścić organizm z toksyn, poprawia funkcjonowanie wątroby i innych narządów, a także funkcjonowanie nerek. Co więcej, pomaga w koncentracji, dzięki czemu możemy pracować wydajniej, poprawia pamięć, przynosi ulgę w skurczach i poprawia wydolność organizmu w czasie uprawiania sportu. Nic dziwnego, że zaleca się picie około 2 litrów wody dziennie. Co jednak zrobić, gdy okazuje się, że woda z butelki plastikowej może zawierać drobinki… plastiku?

Szkodliwość butelek plastikowych

Okazuje się, że wszechobecny plastik nie jest naszym sprzymierzeńcem w trosce o zdrowie. Jak wynika z badań naukowców, m.in. z University of New York, butelka plastikowa może wpływać na skład chemiczny substancji, która się w niej znajduje. Dotyczy to zwłaszcza butelek, które nagrzewają się np. na słońcu, w nagrzanym samochodzie. Wówczas zewnętrzne warstwy plastiku ulegają zniszczeniu a plastik oznaczony kodem recyklingowym 3 lub 7 może wydzielać związek chemiczny bisfenol A (BPA). Badania nad tą substancją sugerują, że może ona powodować zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Swoją budową bisfenol A przypomina bowiem kobiecy hormon – estrogen. Ponadto, może on także wiązać się z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, astma czy nowotwór. Może też wpływać na płodność.

Czy woda w butelce może się zepsuć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile może stać woda w butelce plastikowej, jak długo można przechowywać wodę i czy woda w butelce może się zepsuć? Warto pamiętać, że sama woda nie ulega przeterminowaniu… w przeciwieństwie do butelki, w której jest przechowywana.

Butelki PET, choć są „teoretycznie” bezpieczne, bo zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością, nie powinny być myte i wykorzystywane ponownie. Istnieje bowiem ryzyko, że narazimy się na działanie substancji chemicznych oraz bakterii. Są to opakowania jednorazowego użytku i tak też powinno się ich używać.


Co zamiast plastikowej butelki?

Jest prosty sposób by uwolnić się od wody w jednorazowych butelkach. Rozwiązaniem są butelki filtrujące wielokrotnego użytku. Pozbawione są bisfenolu A, a na dodatek poddawane są regularnym badaniom laboratoryjnym i uzyskują certyfikaty świadczące o tym, że są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Butelka filtrująca jest idealna gdy wychodzimy na zewnątrz – możemy ją z powodzeniem napełnić w pracy, w szkole czy na siłowni. Dobrym rozwiązaniem do domu są natomiast dzbanki filtrujące i filtry przepływowe. Więcej informacji o filtrach do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.